بخشی از استان خوزستان در سال آبی جاری به دلیل مشکلات گسترده‌ با معضل کمبود آب قابل توجه مواجه شده است.

بر این اساس در پایاب سد کرخه به دلیل کمبود قابل توجه بارش‌ها در کنار سوءمدیریت دولت قبل در حوزه‌های آب‌های سطحی غرب خوزستان شرایط به گونه‌ای پیش رفته است که حتی توان تامین منابع آب شرب نیز تحت‌الشعاع قرار گرفته است.

* واکاوی برنامه دولت برای تامین آب شرب پایدار

با توجه به کمبود آب شکل گرفته در غرب خوزستان یکی از مهمترین نگرانی‌های موجود، تامین آب شرب شهرها و روستاهایی است که تحت تاثیر شرایطی کرخه با اوضاع دشوار مواجه شده‌اند.

در همین راستا پس از روی کار آمدن دولت مردمی و همچنین توجه ویژه رئیس‌جمهور به استان خوزستان، پیگیری مسئله تامین آب شرب واحدهای روستایی در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته و این وزارتخانه برنامه دقیق خود به منظور پوشش 100 درصدی جمعیت شهری و روستایی خوزستان و دسترسی به آب شرب بهداشتی و پایدار را در دستور کار قرار داد.

با توجه به شرایط موجود تامین پایدار آب شرب بهداشتی برای شهرها و روستاهای پایاب سد کرخه به عنوان مسئله اصلی آب خوزستان در سال جاری مورد واکاوی  قرار گرفته و مقرر شد شش پروژه برای تامین پایدار آب شرب در دستور کار قرار گیرد.
* اجرای خط انتقال و ساخت ایستگاه پمپاژ سیدالشهدا

 نخستین پروژه‌ای که به منظور تامین آب شرب پایاب سد کرخه برای روستاها در بخش حمیدیه شامل شهرهای هویزه، بستان و 13 روستای واقع در این منطقه به اجرا درآمده است، پروژه اجرای خط انتقال و ساخت ایستگاه پمپاژ سیدالشهدا است که در قالب دو اقدام اجرای خط انتقال 315 میلی‌متری از تاسیسات شهید علی هاشمی تا تاسیسات سیدالشهدا و همچنین ساخت ایستگاه پمپاژ شهید علی هاشمی حمیدیه در دستور کار قرار گرفته است.

بر این مبنا با تمرکز جدی تیم‌های فعال در پروژه تاکنون 3800 متر حفاری و 2800 متر لوله‌گذاری در بخش خط انتقال این طرح به سرانجام رسیده و عملیات قالب‌بندی،آرماتوربندی و بتن‌ریزی استگاه پمپاژ علی هاشمی تکمیل و فرآیند نصب تجهیزات در دستور کار قرار گرفته است.

در این شرایط مقرر شده است، این طرح در پیش از شروع خردادماه سال 1401 به اتمام برسد و بدین وسیله مسئله تامین آب شرب روستاهای پایین منطقه حمیدیه که از خشکسالی کرخه دچار تنش شده بودند، به صفر برسد.

* اجرای خط انتقال و ساخت ایستگاه پمپاژ شهدای جهاد

دومین پروژه در دستور کار دولت به منظور تامین آب شرب پایدار بهداشتی در غرب خوزستان پروژه اجرای خط انتقال و ساخت ایستگاه پمپاژ شهدای جهاد است که در قالب 2 اقدام اجرای 2 خط انتقال از تاسیسات شهید علی هاشمی تا تاسیسات شهدای جهاد در کنار ساخت ایستگاه پمپاژ شهید علی هاشمی حمیدیه پیگیری می‌شود.

بر این اساس تاکنون 1500 متر از حفاری خط انتقال به طور کامل به سرانجام رسیده است و همچنین عملیات قالب‌بندی، آرماتوربندی و بتن‌ریزی ایستگاه پمپاژ شهدای جهاد نیز به سرانجام رسیده و همچنین تجهیزات لازم خریداری شده و در مرحله نصب قرار گرفته است.

این پروژه نیز مشابه پروژه اجرای خط انتقال و ساخت ایستگاه پمپاژ سیدالشهدا قرار است تا انتهای اردیبهشت‌ماه سال 1401 به اتمام رسیده و زمینه حل مشکلات روستاهای غرب خوزستان با تمرکز بر روستاهای پایین‌دست سد کرخه را مهیا کند.
*اجرای خط انتقال داخل تاسیسات طرح جامع سوسنگرد

پروژه سوم در دستور کار دولت مردمی به منظور حل مسئله آب شرب خوزستان، پروژه اجرای خط انتقال داخل تاسیسات طرح جامع سوسنگرد جهت افزایش توان تولید آب شرب بهداشتی پایدار است.

بر اساس آخرین پیگیری‌های خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس از سازمان آب و برق خوزستان، پیشرفت فیزیکی این طرح 73 درصد براورد شده و کمتر از 20 درصد جوشکاری لوله‌های خط لوله باقی مانده‌است.

بر این اساس پروژه پروژه اجرای خط انتقال داخل تاسیسات طرح جامع سوسنگرد تا پیش از نیمه اردیبهشت‌ماه سال 1401 به بهره‌برداری رسیده و توان تولید آب در قالب طرح جامع سوسنگرد را ارتقاء می‌بخشد.

* ارتقاء ایستگاه پمپاژ و تعویض تابلوهای برق تاسیسات طرح جامع سوسنگرد

پروژه چهارم در دستور کار به منظور حل مسئله تامین آب شرب خوزستان، پروژه ارتقاء ایستگاه پمپاژ و تعویض تابلوهای برق تاسیسات طرح جامع سوسنگرد است که در قالب دو اقدام نصب تابلوی برق 33 سلولی و همچنین تعویض پمپ‌های تاسیسات طرح جامع است.

بر اساس آخرین اطلاعات بدست امده از این پروژه 50 درصد تابلوهای 33 سلولی نصب و راه‌اندازی شده است و 3 دستگاه پمپ در حال حاضر نصب شده و 9 پمپ باقیمانده در حال نصب است. از سوی دیگر عملیات اجاریی بهسازی ایستگاه نیز شروع شده و در حال تکمیل است.

با توجه به جزئیات پروژه مذکور مقرر شده این طرح نیز مشابه طرح‌های گذشته تا قبل از خردادماه سال 1401 به مدار فعالیت وارد شده و زمینه حل مسائل آب شرب مردم غرب خوزستان را مهیا کند

این مطالب را از دست ندهید
آدرس ارتباطی ما

آدرس کارخانه: جاده شیراز سپیدان شهرک صنعتی هماشهر

دفتر فروش: شیراز: شهرک گویم زیتون 9 شرکت آبیار فارس

موبایل : 09178924652

موبایل : 09177149141

تلفن : 07136712030

ایمیل  : info[at]abyarfars[dot]com

آبرسانی یک وظیفه و مسئولیت است

عرضه محصولات و خدمات مطابق با استانداردهای جهانی و بکارگیری دانش فنی روز دنیا، تحویل به موقع محصولات و انجام کلیه تعهدات در قبال مشتریان جهت تامین رضایت آنها، تولید و عرضه محصولات مطابق با نیاز مشتری، حفاظت از محیط زیست و اجرای قوانین و استانداردهای ملی زیست محیطی جهت توسعه پایدار، تحقیق، توسعه، نوآوری، آموزش و بهبود مستمر و ایجاد چشم انداز روشن برای کارکنان شرکت و ارتقاء شایستگی و رضایت در آنها اصولی هستند که همواره بر آن پایبند بوده و هستیم.